Vídeňské univerzity se chystají na velké oslavy

Na příští rok připadá ve městě valčíků hned několik výjimečných výročí. Univerzita Vídeň oslaví 650 let od svého založení v r. 1365, Veterinární univerzita 250 s vročením založení 1765 a Technická univerzita si připomene 200. výročí své existence od letopočtu 1815.

_IGP4481
Vídeňská univerzita.

 

Pokračování textu Vídeňské univerzity se chystají na velké oslavy

TK: Jak na vědu? Férově! (22.10.2014)

Ve středu 22. 10. 2014 ve 12:15 se v hlavní budově Akademie věd ČR uskuteční tisková konference u příležitosti 3. národní konference o genderu a vědě: Jak na vědu? Férově! Představitelé státních a veřejných výzkumných a vysokoškolských institucí jsou rozhodnuti zde dospět k závazným návrhům legislativy pro zabezpečení rovnosti ve vědě. Konference se zúčastní např. ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ombudsmanka Anna Šabatová, vrchního poradce premiéra Vladimír Špidla či senátorka Eva Syková. Navrhnutá řešení uslyšíte od Arnošta Markse z Úřadu vlády ČR a nového předsedy GAČR Ivana Netuky.

Pokračování textu TK: Jak na vědu? Férově! (22.10.2014)

Konference: Novinářská etika a praxe versus novinářské kodexy

Vážené dámy a pánové,

dovolte mi, abych Vás co nejsrdečněji pozval na konferenci „Novinářská etika a praxe versus novinářské kodexy“, která se koná u příležitosti vyhlášení výsledků XII. regionální novinářské ceny Konrad-Adenauer-Stiftung 2014. Letošní RNC bude udělena za nejlepší „Reportáž z regionu“ zvlášť v kategorii tisk a rozhlas. Soutěž i konferenci pořádá Konrad-Adenauer-Stiftung ve spolupráci s Katedrou mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity. Konference se koná 7. a 8. listopadu 2014 v budově Fakulty sociálních studii Masarykovy univerzity, Joštova 10, Brno.

Pokračování textu Konference: Novinářská etika a praxe versus novinářské kodexy

Představena kniha o slovenské Akademii věd

Profesor Dušan Kováč dnes za přítomnosti jeho excelence velvyslance Slovenské republiky Petera Weisse a předsedy Akademie věd ČR představil knihu DEJINY SLOVENSKEJ AKADEMIE VIED. Publikace mapuje historii a úspěchy Slovenské organizace. Představení se uskutečnilo v Lannově vile, novorenesanční budově české Akademie užívané pro slavnostní události.

av
Dušan Kováč vysvětluje peripetie spojené s vydáním obsáhlé poblikace. FOTO: P. FARKAS

Klub vědeckých novinářů blahopřeje doc. Hladkému

Náš klub srdečně blahopřeje doc. RNDr. Ing. Jan Hladkému, DrSc. z Fyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i. k jeho dnešním 80. narozeninám. V květnu 2013 byl pan docent jedním z českých vědců kteří velmi vřele přivítali naši skupinu při expedici do CERNu. Docent Hladký je velmi aktivní ve vědecké činnosti: o skutečnosti, že jedním z jeho předních zájmů je popularizace vědy svědčí fakt, že dnes, v den svých narozenin, zašel na přednášku Jak popularizovat vědu.

Hladky
Doc. Hladký je v den svých 80. narozenin pln síly. Foto: Pavel Farkas

 

Při této příležitosti přinášíme jeho životopis, který v roce 2012 napsal pro konferenci 100 let od objevu kosmického záření.

Pokračování textu Klub vědeckých novinářů blahopřeje doc. Hladkému

Jak popularizovat vědu?

Dnes jsme se zúčastnili přednášky v Americkém centru na téma Jak popularizovat vědu Dr. Marie Zemankové z National Science Foundation (NSF) ve Spojených státech.

Maria Zemankova při přednášce v Americkém centru 8.10.2014. Foto: Pavel Farkas
Maria Zemankova při přednášce v Americkém centru 8.10.2014. Foto: Pavel Farkas

Maria Zemankova osm přítomných žen a tři muže krátce seznámila se svým životopisem, který započal v Uherském Brodě, stejně, jako život Jana Amose Komenského, kterého hojně připomínala především návštěvníkům neznalých českých reálií.

Pokračování textu Jak popularizovat vědu?

Debata o klimatické změně 7.10.2014

V úterý 7.10.2014 proběhne v refektáři MFF UK na Malé Straně od 18:00 debata o klimatické změně a jejích dopadech.

 Klimatická změna: realita bez mýtů

 

Česká meteorologická společnost a Matematicko-fyzikální fakulta UK pořádají panelovou diskusi o záležitostech klimatické změny, jejích důsledků a jak se s nimi vyrovnat: které aspekty přinášejí největší rizika, jak jim lze čelit, jaké klimatické služby je potřeba rozvíjet k redukci rizik a zlepšení připravenosti na klimatickou změnu, odraz neurčitosti v adaptacích na klimatickou změnu

Pokračování textu Debata o klimatické změně 7.10.2014

Zkoušíme novou verzi stránek KVN

Dnes zkoušíme novou verzi stránek, která nám jednodušeji umožňuje vkládání fotografií, obrázků. Níže vybíráme jednu fotografii jako vzpomínku na rok 2009:

Otevření Kepplerova muzea 25.9.2009
Jiří Grygar při otevření Kepplerova muzea. Foto: P. Farkas

Zdá se, že bez problémů můžeme sdílet i videa, proto jsme pro vás vybrali dokument, který se vám jistě bude líbit… Film oslavující 40 let přistání Apolla na Měsíci. Co vy na to? Napište nám do komentářů, nově i s ověřením pomocí CAPTCHA, která snad úspěšně zamezí SPAMům. Doposud jsme každý den dostávali cca 20 e-mailů od robotů… Další drobné radosti budou následovat!