Pět mladých kosmonautů zachránilo Zemi

Populárně-naučná soutěž Expedice vesmír úspěšně skončila. Při dramatické misi ke čtyřkilometrovému asteroidu se posádce podařilo odklonit toto kosmické těleso z kolizní dráhy se Zemí a tím i zachránit naši planetu před katastrofou. Kosmická loď se ze své mise vrátila v neděli 23. srpna ráno, když pětice kosmonautů Alena Kupská, Ondřej Brhlík, Vojtěch Fárek, Adam Karas a Jakub Zemek strávili letem bez mála 24 hodin.

Pokračování textu Pět mladých kosmonautů zachránilo Zemi

Experiment NOvA vidí první oscilace neutrin

Vědci z experimentu NOvA (“NuMI Off-Axis Electron Neutrino Appearance”) oficiálně zveřejnili svá první pozorování oscilací neutrin. Stalo se tak na konferenci Americké fyzikální společnosti v Ann Arboru, USA. Potvrdili tak nejen plánovanou funkčnost svého detektoru, ale provedli také významný krok k naplnění cílů celého experimentu – bližšího poznání těchto tajemných částic.

Pokračování textu Experiment NOvA vidí první oscilace neutrin

Tento týden: Expedice do vesmíru

V týdnu od 17. 8. se v simulovaném letu do vesmíru vydá pětičlenná posádka českých kosmonautů, která se pokusí odvrátit katastrofální srážku čtyřkilometrové planetky se Zemí, k níž má dojít za 30 let, v létě 2045. Fiktivní scénář předpokládá to, co se dříve či později přihodí. Posádka, vyškolená předními českými vědci podnikne misi, která prověří několik možných scénářů záchrany lidstva.

Pokračování textu Tento týden: Expedice do vesmíru