Archiv autora: farkas

KVN věnoval 40.000 Kč na pomoc Ukrajině

Praha, 7. 3. 2022 — K masivní pomoci Ukrajině, která se v posledních dnech a týdnech objevuje napříč obory, se přidal i Klub vědeckých novinářů (KVN). Protože rozhoduje i rychlost pomoci, bylo z rozpočtu klubu převedeno 40.000 Kč přímo ukrajinské ambasádě. Členové klubu navrhují zvážit i další možnosti, jak pomoci při uprchlické krizi v blízké budoucnosti v rámci České republiky.

Zároveň Klub poukazuje na nesmírně obtížnou situaci novinářů v Rusku, kterým putinovský režim přísnými restrikcemi zabraňuje v nezávislé práci. To se samozřejmě týká i našich kolegyň a kolegů z ruské asociace vědeckých novinářů, uvedla předsedkyně KVN Marina Hofmanová.

Zastavený čas Zlatého mozku Moskvy

Ručičky ikonických hodin na budově prezídia Ruské akademie věd v Moskvě se nedlouho po zahájení invaze na území Ukrajiny zastavily. Hodináři z Vyškova tak na dálku vzkázali, že nesouhlasí s ruskou vojenskou agresí.

Ve čtvrtek 24. února se v Rusku kvůli neospravedlnitelné agresi vůči sousední zemi zastavil také čas kulturní a technologický, vzkázali své vládě ruští vědci a vědečtí novináři. V Otevřeném dopise mimo jiné upozornili na obrovské lidské ztráty a odpovědnost Ruska za rozpoutání nesmyslné války v Evropě, kvůli které se země dostala do izolace. Pokračování textu Zastavený čas Zlatého mozku Moskvy

OTEVŘENÝ DOPIS: Ruští vědci a vědečtí novináři proti válce

Ruští vědci a vědečtí novináři proti válce na Ukrajině
V den, kdy Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, 24. února 2022, zveřejnili ruští vědci a vědečtí novináři
Otevřený dopis, v němž se vymezili proti agresi vůči sousednímu státu. Otevřený dopis začíná slovy:

My, ruští vědci a vědečtí novináři, důrazně protestujeme proti agresi zahájené ozbrojenými silami naší země na území Ukrajiny. Tento fatální krok vede k obrovským lidským ztrátám a podkopává základy zavedeného systému mezinárodní bezpečnosti. Odpovědnost za rozpoutání nové války v Evropě leží zcela na Rusku.

Pokračování textu OTEVŘENÝ DOPIS: Ruští vědci a vědečtí novináři proti válce

PETICE: UKRAJINA – VÁLKA JE ŠÍLENSTVÍ!

Vážení kolegové,

naše drahá kolegyně Viola, zástupce z moskevské pobočky EUSJA nám posílá petici za zastavení nesmyslné války. Tu v současných dnech podepisují tisíce vědců a vědeckých novinářů. Viola dodává, že rusko-ukrajinský konflikt je pro ni i ruské kolegy velký šok. Pod petici se za pouhé dva dny podepsaly stovky tisíc signatářů: lékaři, hudebníci, umělci, učitelé, studenti, inženýři – lidé ze všech částí společnosti. Ale pomůže to zastavit rozpoutané šílenství? Viola dodává, že život se zdá být v troskách.

Text petice: https://www.change.org/p/ukraine-war-is-madness?source_location=petitions_browse

NF NEURON: GRANT PRO UKRAJINSKÉ VĚDCE

Nadační fond Neuron a IOCB Tech se rozhodly finančně pomoci ukrajinským vědcům

Z webu nadačního fondu NEURON:

Nadační fond Neuron na podporu vědy, jeho mecenáši a IOCB Tech se spojili, aby mladým ukrajinským vědcům aktivně pomohli v současné situaci. Každý z příjemců získá až 200 000 Kč na první náklady spojené s ubytováním a vytvořením zázemí v České republice.  Pokračování textu NF NEURON: GRANT PRO UKRAJINSKÉ VĚDCE

ANKETA: Scientific literacy in evolution towards scientifically responsible Europeans

This Survey has been developed by the WG4 Media of the COST Action CA17127 – Building on scientific literacy in evolution towards scientifically responsible Europeans, as part of one of the deliverables of this Working Group and it aims to probe the complex landscape of science-media relationships in Europe, where we hope to gain better understanding on several key aspects of the science-media interface in different countries.
Pokračování textu ANKETA: Scientific literacy in evolution towards scientifically responsible Europeans