Archiv autora: farkas

13.2.2022 – Vědecká diplomacie mezi vědeckou spoluprací a skutečnou politikou

With the concept of science diplomacy, a new public policy discourse has started to raise awareness among various groups of actors at the intersecting zones of science, technology, innovation (STI), higher education (HE), and foreign policy: that their actions greatly matter to each other. On this basis, actors called upon others to develop responses to problems of cross-border reach.

Pokračování textu 13.2.2022 – Vědecká diplomacie mezi vědeckou spoluprací a skutečnou politikou

Novinářské fórum 23. června 2022

Nadační fond nezávislé žurnalistiky vás zve na pátý ročník konference Novinářské fórum 2022, která se uskuteční ve čtvrtek 23. června 2022 od 9:30 do 16:30 hodin v pražském kině Přítomnost.

Konference je určena redaktorům, editorům, lidem pracujícím v mediální branži, studentům mediálních oborů, odborné a širší veřejnosti. Hlavním cílem Novinářského fóra je sdílení informací, zkušeností a přístupů. Generálním partnerem konference je Nadace OSF.

Pokračování textu Novinářské fórum 23. června 2022

KVN věnoval 40.000 Kč na pomoc Ukrajině

Praha, 7. 3. 2022 — K masivní pomoci Ukrajině, která se v posledních dnech a týdnech objevuje napříč obory, se přidal i Klub vědeckých novinářů (KVN). Protože rozhoduje i rychlost pomoci, bylo z rozpočtu klubu převedeno 40.000 Kč přímo ukrajinské ambasádě. Členové klubu navrhují zvážit i další možnosti, jak pomoci při uprchlické krizi v blízké budoucnosti v rámci České republiky.

Zároveň Klub poukazuje na nesmírně obtížnou situaci novinářů v Rusku, kterým putinovský režim přísnými restrikcemi zabraňuje v nezávislé práci. To se samozřejmě týká i našich kolegyň a kolegů z ruské asociace vědeckých novinářů, uvedla předsedkyně KVN Marina Hofmanová.

Zastavený čas Zlatého mozku Moskvy

Ručičky ikonických hodin na budově prezídia Ruské akademie věd v Moskvě se nedlouho po zahájení invaze na území Ukrajiny zastavily. Hodináři z Vyškova tak na dálku vzkázali, že nesouhlasí s ruskou vojenskou agresí.

Ve čtvrtek 24. února se v Rusku kvůli neospravedlnitelné agresi vůči sousední zemi zastavil také čas kulturní a technologický, vzkázali své vládě ruští vědci a vědečtí novináři. V Otevřeném dopise mimo jiné upozornili na obrovské lidské ztráty a odpovědnost Ruska za rozpoutání nesmyslné války v Evropě, kvůli které se země dostala do izolace. Pokračování textu Zastavený čas Zlatého mozku Moskvy

OTEVŘENÝ DOPIS: Ruští vědci a vědečtí novináři proti válce

Ruští vědci a vědečtí novináři proti válce na Ukrajině
V den, kdy Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, 24. února 2022, zveřejnili ruští vědci a vědečtí novináři
Otevřený dopis, v němž se vymezili proti agresi vůči sousednímu státu. Otevřený dopis začíná slovy:

My, ruští vědci a vědečtí novináři, důrazně protestujeme proti agresi zahájené ozbrojenými silami naší země na území Ukrajiny. Tento fatální krok vede k obrovským lidským ztrátám a podkopává základy zavedeného systému mezinárodní bezpečnosti. Odpovědnost za rozpoutání nové války v Evropě leží zcela na Rusku.

Pokračování textu OTEVŘENÝ DOPIS: Ruští vědci a vědečtí novináři proti válce

PETICE: UKRAJINA – VÁLKA JE ŠÍLENSTVÍ!

Vážení kolegové,

naše drahá kolegyně Viola, zástupce z moskevské pobočky EUSJA nám posílá petici za zastavení nesmyslné války. Tu v současných dnech podepisují tisíce vědců a vědeckých novinářů. Viola dodává, že rusko-ukrajinský konflikt je pro ni i ruské kolegy velký šok. Pod petici se za pouhé dva dny podepsaly stovky tisíc signatářů: lékaři, hudebníci, umělci, učitelé, studenti, inženýři – lidé ze všech částí společnosti. Ale pomůže to zastavit rozpoutané šílenství? Viola dodává, že život se zdá být v troskách.

Text petice: https://www.change.org/p/ukraine-war-is-madness?source_location=petitions_browse