HOMINES SCIENTIARUM – Třicet příběhů české vědy a filosofie

Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i.,

a Kabinet dějin vědy

srdečně zve na veřejnou prezentaci

v úterý 2. února 2016 od 15 hodin,

v budově Akademie věd České republiky,

Národní 3, Praha 1, sál č. 205 (2. patro).

scientarium

Prezentovaný výstup představuje tvůrčí život osobností české vědy – filosofů i zástupců věd o živé i neživé přírodě – vědecky aktivních v různých dobách, doma i v zahraničí. Rozhovory historiků vědy s badateli a audiovizuální dokumenty umožňují nahlédnout do českých intelektuálních dějin 20. a 21. století. Výstup pěti publikací a pěti DVD vznikl v rámci projektu IDEA UNIVERZITY, na němž spolupracovaly Ústav pro soudobé dějiny AV ČR a Fakulta filozofická Univerzity Pardubice.

Pokračování textu HOMINES SCIENTIARUM – Třicet příběhů české vědy a filosofie

From frontier research to innovation – ERC funds 135 Proof of Concept grants

Harnessing bionic silkworms for super-hard fibres, new treatment for chronic wounds based on medical inhalants, reverse-engineering of mediaeval building processes for restoration of Europe’s architectural heritage. These are just some of the inventions made by ERC grantees who received additional funding to explore the innovation potential of their research.
Pokračování textu From frontier research to innovation – ERC funds 135 Proof of Concept grants

České superlasery mají jména

V Česku není časté, aby jména významných vědeckých zařízení pojmenovávala veřejnost. Rád bych Vás proto pozval na vyhlášení pěti jmen velmi výkonných laserů(jeden z nich bude po dokončení nejvýkonnějším laserovým systémem na světě), jejichž jména navrhli účastníci celonárodní veřejné soutěže časopisu Vesmír a Fyzikálního ústavu AV „Pravidla soutěže“. Výsledky soutěže Vám chceme představit a nabídnout současně rozhovory jak s porotci (Martina Boháčová – fyzička, Barbora Hrzánová – herečka, Roman Hvězda – manažer, Georg Korn – experimentální vědec, Michael Londesborough – chemik, Tomáš Mocek – fyzik, Ondřej Vrtiška – vědecký novinář) tak s vítězi, autory názvů laserů, kteří pocházejí doslova z celé republiky.

Pokračování textu České superlasery mají jména